• Today is: Monday, November 20, 2017

කන් හැන්දෙන් ඉටි ඉවත් කිරීම කනට කෙසේ බලපායිද ?

Close-up of a mid adult man cleaning his ear with a cotton swab

බාහිර කන, ඔබ හොදින් දන්නා කන් පෙත්තෙනුන් එහි  සිට ඔබ කන් බෙරය ලෙස හඳුන්වන  කර්ණ පටහ පටලය වෙත දිව යන බාහිර ශ්‍රවණ නාලයෙනුත් සමන්වීත වේ .මෙම නාලයේ ඇතුලත සියුම් සමකින් ආවරණය වී ඇත .එහි ඉටි නිෂ්පාදන පිණිස වැදගත් වන ග්‍රන්ථි වර්ගයක් පිහිටා ඇත .මෙම ග්‍රන්ථි වලින් ශ්‍රාවය වන ද්‍රව ඉටි බාහිර ශ්‍රවණ නාලයේ ඇතුලත ආවරණයක් ලෙස පවතී.මෙම ඉටි තට්ටුව මගින් කන තුලට යා හැකි විවිධ බාහිර අපද්‍රව්‍ය රඳවා ගනී. අනතුරුව ස්වභාවික අයුරින්ම එම ඉටි එහි රැඳී ඇති  අප ද්‍රව්‍යයන්ද සමගින්ම  කන පිටතට පැමිනේ.අනතුරුව මේවා  වියළි ඉටි ලෙස කන් සිදුරෙන් ඉවත්වේ.මේ අනුව ඉටි නිෂ්පාදනය මගින් කර්ණ
පටහ පටලයේ ආරක්ෂාවට වැදගත් කාර්යයක් ඉටුවන බව ඔබට වැටහෙනු ඇත .

එහෙත් සමහරු මෙම ඉටි, කන් හැන්දක හෝ ආය කටුවක ආධාරයෙන් ඉවත් කිරීමට හුරුවී සිටිති .මෙමගින් අපගේ කනට  ස්වාභාවිකව සැලසී ඇති ආරක්ෂාව ඉවත් වන අතර කන් හැන්ද ඇතුල් කිරීමේදී  බාහිර කන ආවරණය කරණ සියුම් සමට මෙන්ම කර්ණ පටහපටලයටද හානිවිය හැකිය.මෙහි අවසාන ප්‍රති ඵලය බිහිරි බවයි.

එහෙයින් ශරීර සෞඛ්‍යට අහිතකර මේ පුරුද්දෙන් ඉවත්වීමට අප වගබලා ගත යුතුය.

ear_wax

 

Tags: